Home Články Proč lidé ztrácejí kapitál při obchodování? Tři pilíře risk-managementu!

[Obchodní technika] Proč lidé ztrácejí kapitál při obchodování? Tři pilíře risk-managementu!

Vidina rychlého zbohatnutí v oblasti kryptoměn je velmi lákavá, ale není to tak jednoduché, jak si většina lidí představuje.

Obchodní systém/technická analýza:

 

  • Risk-reward ratio
  • Procentuální risk na jeden obchod / velikost pozice
  • Obchodní deník

Smutnou statistikou pro kryptoměnový trh je fakt, že 90 % lidí časem ztrácí zájem o tuto oblast, protože pravidelně přicházejí o kapitál, až nakonec přijdou úplně o všechno. Obchodníci, kterým nevadí např. 60% ztráta kapitálu se po určitém čase začnou nazývat Hodler a přesvědčovat jiné, že jinak se to v Cryptu nedá.

Dalších 6 % lidí se pohybuje kolem nuly v důsledku stejného objemu zisků a ztrát. Tuto skupinu lidí tvoří mírně pokročilí obchodníci a různí “odborníci”, kteří o sobě tvrdí, že se živí obchodováním.

Poslední 4 % reálně vydělávají. Tuto skupinu tvoří obchodníci, kteří pochopili, že bez správné risk-managementové strategie nelze v této oblasti uspět.

Co musím udělat, abych patřil do 4% skupiny?

Odpověď je poměrně jednoduchá, před tím, než se naučíte rozmnožovat váš kapitál, je nezbytné znát jednotlivé kroky, jak jej můžete ochránit. Jinak řečeno, dříve, než se naučíte obchodovat, musíte znát pravidla risk-managementu. Smutné však je, že začínající, ale i mírně pokročilí obchodníci ani nevědí, co pojem risk-management znamená. Dokonce v mnoha případech ani “odborníci”, od kterých se tito lidé učí, neví detailně vysvětlit způsob, jakým chrání svůj kapitál.

Co je risk-management?

Je to systém pravidel, prostřednictvím jehož vyhodnocujeme a minimalizujeme riziko daného obchodu. Existují různé strategie, ale u nás ve společnosti GTK chain s.r.o., máme risk-management postavený na těchto bodech:

  • Obchodní systém / technická analýza:

Většina začínajících obchodníků neustále hledá ten “nejlepší obchodní systém”, díky kterému budou dosahovat co největší zisky. Pravdou však je, že nejlepší obchodní systém neexistuje, protože ke stejnému výsledku se dá dopracovat různými způsoby. V podstatě je úplně jedno, jaký obchodní systém používáte, důležité je, aby vám uměl poskytnout invalidation levely, pod které se umisťuje stop loss.

Je třeba si ale uvědomit, že žádný obchodní systém nefunguje vždy na 100 %, a ten, kdo se vás snaží přesvědčit o opaku, vám lže. Technickou analýzu, kterou tvoříte prostřednictvím vašeho obchodního systému, považujte za nástroj pro řízení rizika daného obchodu a ne za křišťálovou kouli.

Teď, když už víte, že žádný obchodní systém nefunguje vždy na 100 %, tak se musíte “skamarádit” s obchodním příkazem stop loss. Bez používání tohoto příkazu to s vysokou pravděpodobností v obchodování nikdy daleko nedotáhnete.

  • Risk-reward ratio:

Další věcí, kterou obchodníci podceňují, je risk-reward-ratio (RRR), které vyjadřuje poměr rizika a zisku daného obchodu. Častou chybou je, že lidé riskují více, než mohou získat a tak se z dlouhodobého hlediska jejich kapitál stále nachází ve ztrátě. Při dobrém nastavení RRR, si však můžete dovolit udělat více chybných obchodů a přitom být stále v zisku. Například u nás ve firmě stačí, když uděláme z 10 obchodů 3 úspěšně a stále jsme v zisku.

  • Procentuální risk na jeden obchod/velikost pozice:

Obecně platí, že obchodník by neměl riskovat více než 1-2 % kapitálu na jeden obchod. To však neznamená, že musíte nastavovat stop loss na 1% max. 2%. Je třeba pracovat s velikostí pozice, při které platí, že čím je rozdíl mezi hodnotou vstupu a stop lossu větší, tím menší bude vaše pozice. Velikost pozice je při každém obchodě jiná a na její výpočet existují různé vzorce.

  • Obchodní deník:

Ať se vám to líbí nebo ne, při obchodování budete dělat chyby, které vás budou stát peníze. Otázkou je jen to, jestli se chcete z těchto chyb poučit a v budoucnu je neopakovat. Pokud ano, tak obchodní deník je skvělá cesta jak můžete analyzovat vaše výsledky a zdokonalovat jednotlivé kroky v rámci risk-managementu nebo obchodního systému.

Shrnutí

Obchodování není jednoduchá činnost, ale pokud nabudete znalosti z oblasti risk-managementu, tak získáte velkou výhodu nad 96 % všech obchodníků. Podrobný dokument o nastavení jednotlivých kroků risk-managementové strategie naleznete zde.

Martin Turjak
Martin Turjakhttps://www.gtkchain.com/
Jmenuji se Martin Turjak a jsem hlavní analytik a trader společnosti GTK chain s.r.o.. Naše firma pomaha lidem, kteří chtějí profitovat na crypto trhu ale nevědí obchodovat, resp. dosahovat stabilně zisky.

Nepromeškajte

Technická analýza: 12. 8. 20 BTC a BCH: Lepší zítřky – čeká se obrovský pohyb nahoru?!

V dnešní analýze se podíváme na Bitcoin a Bitcoin Cash. Jak to vypadá na grafu a jaké možnosti máme? Investoři čekají na pohyb a...

Technická analýza: 7. 8. 20 ETH/USD – Dosaženo 400 USD a 212 % v roce 2020

Ethereum se již v minulém týdnu dostalo na 416 USD. V tomto týdnu jsme poklesli pod 400 USD, ale znovu rosteme po vzoru Bitcoinu...

Technická analýza: 6. 8. 2020 – Bitcoin na 12 000 USD překvapuje mnohé analytiky

Bitcoin se dostal na 12 000 USD. Růst přichází uprostřed léta, je to trochu nečekané. Býci jsou, po pádu na 5 000 USD, jednoznačně...

Technická analýza: 31. 7. 2020 (Ne)čekaný pohyb Bitcoinu a Etherea na trhu kryptoměn

Bitcoin a Ethereum. V oblasti kryptoměn není nikdo, kdo by o těchto coinech nevěděl. V pátek se tedy podíváme na update a pohyby na...

Technická analýza: 28. 7. 2020 BTC/USD – 11 000 USD za Bitcoin, ten znovu láme letošní rekordy!

Bitcoin se v úterý pohyboval na 11 000 USD. Čekal to někdo? Léto bývá pro krypto obdobím menšího volume i menšího pohybu. Zdá se,...